Na více než 190 místech po celé
republice se v sobotu 11. května uskutečnil piknik na podporu fairtradových, ale i lokálních pěstitelů. Lidé společnou snídaní z fairtradových nebo lokálních surovin dali najevo zájem a solidaritu s lidmi, kteří pěstují naše potraviny. Už popáté se k happeningu přidalo i město Valašské Klobouky, kde akce proběhla na nádvoří podnikatelského inkubátoru a přilákala kolem pěti desítek lidí. Akce se koná vždy druhou květnovou sobotu na Světový den pro fair trade.
Akci si nenechal ujít ani Karel Ptáček, valašskokloboucký místostarosta: „Myšlenka Férové snídaně se mi moc líbí. Po dlouhé době jsem posnídal venku se spoustou zajímavých lidí a ještě tak podpořil spravedlivý obchod ve světě i u nás doma. Osobně jsem vyzkoušel štůdl z místních jablek či cheescake z fairtradového kakaa,“ prozradil místostarosta.
Součástí akce byla v letošním roce i vernisáž výstavy fotografií Lenky Beňové a Pavla Mašláně ze spolku Svatá Sidonie, mapující právě krásy údolí Sidonie a bezprostředního okolí. „Podnikatelský inkubátor je koordinačním místem pro cestovní ruch, a tak jsme touto výstavou symbolicky otevřeli letošní turistickou sezonu. Fotografie jsou pozvánkou do jednoho z nejkrásnějších koutů destinace Valašské Klobucko, která je obohacena i činností unikátního spolku nadšenců a hrdých místních patriotů Svatá Sidonie,“ podotkl Petr Kozel.
Fotografie zachycují přírodu a komunitní život lidí ze Sidonie v průběhu celého roku. „Můžete tam vidět unikátní akce jako je např. Traktoriáda anebo zabíjení třistakilové svině, navnadil Pavel Mašláň k prohlídce výstavy, která bude k vidění v sále VPC asi jeden měsíc, až do následující akce, kterou je Valašské kumštování.
V případě zájmu se můžete na čase prohlídky domluvit u kontaktní pracovnice Ludmily Hrbáčkové na mobilním čísle 734 584 406.
Férová snídaně je největší akcí na podporu fair trade v České republice. „Účastníci Férové snídaně dávají symbolicky najevo, že jim není lhostejné, kdo a za jakých podmínek vypěstoval naše potraviny a suroviny pro jejich výrobu. Jsme rádi, že zájem společnosti o udržitelný způsob života a etickou spotřebu se v poslední době zvyšuje. To se projevuje mimo jiné i nárůstem počtu míst, kde lidé Férovou snídani pořádají,“ říká koordinátor akce Stanislav Komínek z organizace Fairtrade Česko a Slovensko.
Etická spotřeba má reálné pozitivní dopady, jak vysvětluje Stanislav Komínek: „Koncem loňského roku jsem navštívil několik fairtradových družstev pěstitelů kakaa v Pobřeží slonoviny a přímo od tamějších lidí slyšel, jaké přínosy pro ně spravedlivý obchod má. Například v obci Krezoukoue díky fairtradovému příplatku mohli postavit novou budovu školy, tamější družstvo zajišťuje pěstitelům také sazenice, nakupuje pro společnou potřebu sklady, nákladní auta, motorky a mačety. Přispívá na stavby škol a na léky lidem ve vesnicích. Členové družstva také sami rozhodli o financování stavby zdravotního střediska a placení lékařské péče v pro všechny členy družstva a jejich rodiny,“ popisuje Stanislav Komínek.
Fairtrade jako jedna z etických certifikací má ale pro pěstitele i další přínosy: zakazuje dětskou práci, takže děti mohou chodit do školy a vzdělávat se, a zahrnuje i vzdělávání, které pěstitelům umožňuje zvyšovat efektivitu, šetrněji využívat přírodní zdroje a získat základní dovednosti potřebné pro úspěšnou správu družstev a obchodování.
Další informace o akci naleznete na www.ferovasnidane.cz.