Ve Valašských Kloboukách můžeme potkat mnohé. Mezi zbrusu nové podnikatele patří i dva kamarádi Marek Pechanec a Jan Trnavský z firmy VYZA Garden, kteří chtějí prorazit s vyvýšenými záhony. Zúčastnili se také soutěže Můj první milion, kde získali užitečné rady pro začínající podnikatele.
Rozhodli jste se pro výrobu vyvýšených záhonů, kde jste se nechali inspirovat?
Marek: Nápad přišel od mého kamaráda, protože má podobný záhon na zahradě a říkal, že se mu v něm daří pěstovat všechno, tak přišla první myšlenka a my jsme ji spolu s Janem začali konzultovat.
Jak vás napadlo, že zrovna vy dva spolu zvládnete podnikat?
Jan: Známe se už hodně dlouho a to, jak z osobního života, tak z pracovního a víme, jaké máme neduhy (smích). Nechtěl bych, abychom se kvůli podnikání pohádali nebo abychom to odsouvali na druhou kolej. Alespoň ze začátku musí jít všechno stranou, kromě rodiny samozřejmě.
Marek: A přítelkyň.
Udělali jste si průzkum trhu? Je v České republice velká konkurence?
Marek: U nás prodávají jen velké firmy, které se zaměřují na větší stavby a záhony mají jen jako doplňkový sortiment, tím pádem nejsou tak propracované.
Chceme, aby ty naše byly kvalitní, proto je vyrábíme z modřínu, který je sice dražší, ale má delší životnost. Dřevo necháváme impregnovat u certifikované firmy, takže záhon vydrží až 25 let. Taky šířka stěny záhonu byla navrhnuta tak, aby v zimě nepromrzával. Než vznikl první prototyp, tak jsme se aktivně připravovali několik měsíců.
Takže vy vyrobíte jenom dřevěné kusy, pak je pošlete zákazníkům a ti si záhon sestaví sami?
Marek: Ano, dřevěné kusy máme v této chvíli v pěti standardních velikostech, ale jsme schopni vyrobit i záhon na přání.
Jan: Součástí zásilky bude i veškeré příslušenství a plánek, aby věděli, jak záhon sestavit. Ale pokud si někdo objedná netypický tvar nebo větší rozměr, tak bychom je na přání jezdili montovat i my.
Jaká je vaše cílová skupina zákazníků?
Marek: Chceme se zaměřit na větší instituce, jako jsou města, školy a školky, a samozřejmě i na koncové odběratele, dále i na restaurace a hotely, protože by si mohly pěstovat vlastní bylinky a zeleninu.
Jan: Napadlo nás, že pokud si u nás záhon objedná třeba škola, tak si jej můžou sestavit v rámci dílen a potom se starat o svoji vlastní zeleninu, takže by to mohla být i výuková pomůcka.
V současné době máte oba zaměstnání, kdy začnete oficiálně prodávat?
Jan: Víceméně bychom oficiálně chtěli začít už tento měsíc, rýsují se nám nějaké zakázky. Navíc máme první reklamu v areálu inkubátoru, takže pokud by si záhon chtěl někdo objednat, tak nemůžeme říct, ať počká, že mu ho uděláme až za tři měsíce.
Snažíte se své záhony propagovat i jinou cestou?
Jan: Právě řešíme tvorbu webových stránek, které budou sloužit jak pro objednávání výrobků, tak jako informativní prvek, kde se lidé dočtou, jaké mají záhony využití a výhody, nebo jak ho správně sestavit a používat.
Marek: Postupem času budeme dělat i produktové katalogy, až záhonů vyrobíme víc.
Jak jste se na podnikání připravovali, když vynecháte propagaci?
Jan: Marek vytvořil podnikatelský plán jako přípravu na soutěž Můj první milion, museli jsme si vypočítat, jak se za první rok budou tvořit náklady, jak výnosy. Náklady jsou ze začátku vždycky vyšší, takže člověk musí počítat s tím, že bude v mínusu. Museli jsme taky nakoupit veškeré vybavení, stroje, pásové pily, materiál a najít si prostory.
Marek: Samozřejmě jdeme do toho i s tím, že nám to třeba nemusí vyjít, ale chceme to risknout. Hodně lidí začne podnikat bez podnikatelského plánu, ale my jsme se díky němu odpichli a věříme, že budeme úspěšní.