Minulý týden proběhly první Technodays neboli Klobucké dny vědy a techniky
V rámci národní kampaně Týden inovací v ČR uspořádalo Valašskokloboucké podnikatelské centrum spolu s partnery první Klobucké dny vědy a techniky (24. – 26. 5. 2017)
Během kampaně se žáci vybraných ročníků měli možnost nechat nadchnout vědou a technikou ve vědeckotechnickém parku Experimentárium v Otrokovicích, navštívit průmyslové podniky Groz-Beckert ve Valašských Kloboukách a CEBES v Brumově-Bylnici, stejné podniky navštívili recipročně i žáci brumovské základní školy a v pátek proběhl hlavní den kampaně na téma Legorobotiky, kdy se žáci mohli seznámit s tím, co to Legorobotika je, jak funguje a vybraná část 10 studentů technicky zdatnějších si v samostatném semináři vyzkoušeli i programování sestavených legorobotů.
Odborný lektor Mgr. Miroslav Pienčak ze Žiliny završil tento den diskuzí s pedagogy na téma jak učit Legorobotiku formou kroužku na školách.
- Postřeh z akce z pohledu města:
„Smyslem celé akce bylo propagovat technické obory pro žáky místní základní školy, které jsou perspektivní vzhledem k uplatnění na trhu práce, nicméně málo žádané od studentů, takže dochází k deficitu technicky vzdělaných pracovníků ve firmách a firmy se nemohou dále rozvíjet, což je problém i pro samotný udržitelný rozvoj celého našeho města,“ podotkla starostka města Eliška Olšáková.
- Komentář k akci z pohledu základní školy:
„V posledních několika letech čím dál častěji slyšíme stesky vedení průmyslových podniků v okolí, že se potýkají s nedostatkem kvalifikovaného personálu. Podobně si stěžují také ředitelé středních technických škol a průmyslovek, protože žáky technické obory moc nelákají a učňovské obory už vůbec ne. Proto se snažíme naše žáky nadchnout pro práci v dílnách a pro přírodovědné a technické vzdělávání. Ve své profesní praxi jsem měl možnost vidět, jak funguje technické vzdělávání na základních školách v Evropě, např. ve Finsku, kde žáci už na prvním stupni mají daleko větší možnosti technického vzdělávání než v ČR. Mají k tomu samozřejmě i adekvátní technické vybavení a dílny ve svých školách. Proto se snaží naše ZŠ v posledních letech také takové zázemí pro své žáky opět vybudovat,“ podotkl ředitel místní ZŠ Karel Ptáček.
- Statistika akce a další výhled z pohledu podnikatelského inkubátoru:
„Celkem se během kampaně podařilo technickými obory zasáhnout cca 250 žáků, na podzim pak plánujeme další rozvojovou akci, kterou bude veletrh zaměstnanosti, kde se potkají místní firmy s technicky zaměřenými středními školami a žáky ze základních škol,“ uvedl Petr Kozel z VPC s.r.o.
Valašskokloboucké podnikatelské centrum děkuje všem partnerům akce za výbornou spolupráci a těší se na další společné rozvojové aktivity.
Vydal Ing. Petr Kozel, jednatel VPC s.r.o.