Valašské Klobouky, 2. února 2017 – Město Valašské Klobouky obdrželo titul Fairtradové město a připojilo se tak k více než 1 700 městům po celém světě, která oficiálně podporují fair trade. Zároveň se stalo jedenáctým držitelem titulu u nás.
Ocenění bylo předáno při příležitosti konání veřejného fóra Zdravého města Valašské Klobouky dne 1. 2. 2017, na které přišlo 131 místních občanů volit deset hlavních problémů města Valašské Klobouky očima lidí.
Ocenění slavnostně převzala starostka Valašských Klobouků paní starostka Eliška Olšáková.
„Jsem za to osobně velice ráda, protože vnímám podporu spravedlivého obchodu jako naši povinnost vůči producentům zboží, které si u nás vyrobit nemůžeme, stejně jako vnímám svoji povinnost podporovat místní
producenty a podniky při snaze o zvyšování výkonnosti místní ekonomiky.“
„Ve Valašských Kloboukách vznikla řídící skupina fairtradového města z iniciativy místního gymnázia,
ke kterému se následně připojilo VPC a radnice, čímž vzniklo organizační jádro pro přenos osvěty o tom, co to fair trade je, ale také se vytvořila platforma přímo pro zvýšení tržního podílu prodeje fairtradových výrobků,
a to jak veřejnosti, tak také přímo s dodávkou do místních firem,“ uvedl Petr Kozel z Valašskoklobouckého
podnikatelského centra.
Město splnilo všech pět mezinárodních kritérií pro udělení titulu, mezi která patří oficiální podpora fair trade ze strany města, dostatek prodejních míst s fairtradovými produkty, podpora fair trade místními občany a institucemi, vytvoření řídicí skupiny, která kampaň koordinuje, a aktivní spolupráce s médii v této oblasti.
Titul Fairtradové město předala Valašským Kloboukům zástupkyně organizace Fairtrade Česko a Slovensko Věra Rohanová:
„Ocenění je výrazem poděkování za vaše úsilí a aktivitu, díky kterým mají obyvatelé Klobouk příležitost dozvědět se více o smyslu fair trade a tím o problematice pracovních podmínek v tzv. rozvojových zemích. A co je nejdůležitější, vědí, že sami mají možnost řadu věcí ovlivnit. Každý z nás se totiž může chovat odpovědně ve svých nákupech, zajímat se o to, odkud a za jakých podmínek se k nám produkty každodenní spotřeby dostávají.“
Zastupitelstvo schválilo Deklaraci podpory fair trade v červnu 2016. Na podpoře fair trade město spolupracuje především s podnikatelským centrem, gymnáziem a farností.
Ve Valašskoklobouckém podnikatelském centru se konala v květnu 2016 vernisáž výstavy Plné ruce práce, která seznamuje veřejnost s podmínkami pěstování kávy. Následně se město ve spolupráci s místním gymnáziem zapojilo do organizace Férové snídaně NaZemi, v rámci kterého piknikovali na podporu pěstitelů ze zemí Asie, Afriky a Latinské Ameriky. Gymnázium Valašské Klobouky v současné době usiluje o získání titulu Fairtradová škola. Zástupci studentů nechyběli při předání titulu, v průběhu kterého se podávala fairtradová káva a lokální koláče.
V České republice je v současné době 10 Fairtradových měst – Český Krumlov, Chrudim, Hodonín, Kroměříž, Litoměřice, Mladá Boleslav, Třebíč, Volyně, Vsetín a Praha 8, která získala titul v loňském roce a stala se tak první pražskou fairtradovou částí. Mezi světová Fairtradová města patří např. Londýn, Řím, Paříž, Madrid, Brusel nebo Rio de Janeiro.