Valašskokloboucké podnikatelské centrum prezentovalo na Národní fairtradové konferenci svou dobrou praxi
V Praze 8 v Divadle pod Palmovkou proběhla 10. listopadu Národní fairtradová konference určená 80 zástupcům měst, škol, firem a církevních sborů, kteří se aktivně zabývají podporou fair trade. „Veřejné instituce hrají důležitou roli v podpoře odpovědné spotřeby a takto vysoká účast zástupců a zástupkyň z celé České republiky na konferenci jen dokazuje, jak silné je u nás hnutí fair trade,“ uvádí ředitelka Ekumenické akademie, Karolína Silná. Akci uspořádala Ekumenická akademie ve spolupráci s městskou částí Praha 8, která byla na akci vyhlášená jako první fairtradová městská čtvrt v ČR.
Na konferenci probíhal i 2. ročník Miniveletrhu fairtradových výrobků. Návštěvníci měli možnost se seznámit s nabídkou výrobků se známkou FAIRTRADE, které jsou na českém trhu k dispozici.
Součástí akce byly i diskuzní panely se zástupci dobrých praxí z různých sektorů. Za podnikatelský sektor bylo vybráno Valašskokloboucké podnikatelské centrum. „Je to pro mě velká pocta prezentovat na takové konferenci. Naše dobrá praxe je založena na vysvětlování konceptu fair trade firmám a nabídkou férových produktů pro jejich každodenní spotřebu. Dobře se vysvětluje fair trade na principu podpory místní produkce, což jsou jakoby 2 strany jedné mince. Ze zboží se nejvíce rozjel prodej kvalitní zrnkové kávy do firem, kde oceňují kvalitu produktů a samozřejmě i přidanou hodnotu sociálního rozměru,“ uvedl Petr Kozel, jednatel společnosti Valašskokloboucké podnikatelské centrum.
DALŠÍ INFORMACE:
Fair trade je způsob obchodu, který zaručuje pracovníkům z rozvojových zemí spravedlivou odměnu za jejich práci. Pěstitelé a řemeslníci v rámci fair trade dostávají za svou práci takovou výkupní cenu, která odpovídá nákladům na výrobu a zaručuje jim důstojný život. Mezi základní principy fair trade patří férové obchodní podmínky, dodržování lidských a pracovních práv, šetrnost k životnímu prostředí nebo vyplácení tzv. sociálního příplatku, který je investován do projektů místního rozvoje. Fairtradový výrobek lze rozpoznat například podle označení ochrannou známkou FAIRTRADE® na obalu.
Fairtradová města je mezinárodní iniciativa, jejímž cílem je osvěta v oblasti fair trade a podpora prodeje fairtradových produktů v daném místě. Ve světě běží již déle než deset let a v současnosti se k ní hlásí více než 1 600 měst ve 24 zemích včetně metropolí jako je Paříž, Londýn, Brusel, Řím či Madrid. V České republice odstartovala v roce 2011. Koordinují ji organizace Fairtrade Česko a Slovensko, Ekumenická akademie a NaZemi. Více na www.fairtradovamesta.cz